>

Jak skutecznie chronić wzrok?

Ważnym elementem wyposażenia pracowników jest odzież BHP, która ma za zadanie chronić przed zabrudzeniami lub innymi urazami. Szczególnie ważne staje się wówczas zabezpieczenie istotnych dla życia narządów. W grę wchodzi między innymi wzrok. Na wyposażeniu pracowników można znaleźć bardzo szeroki wybór rozwiązań, który jest odpowiedni do takich potrzeb.

Wzrok odgrywa w życiu każdej osoby istotną rolę i pozwala na szczególnie precyzyjną pracę. Poszczególne czynności mogą jednak narażać wzrok na rozmaite urazy. Jest tak szczególnie w sytuacji, kiedy w czasie ich wykonywania powstają odłamki, opiłki lub innego rodzaju nieczystości, które mogą uszkodzić narząd wzroku. Najczęściej można znaleźć rozmaite propozycje w postaci gogli oraz okularów ochronnych. Wykonane są one z twardego i wytrzymałego materiału, który wykazuje znacznie większą odporność na przecięcie lub przebicie od innych materiałów. Jest to ważne w przypadku, kiedy mamy do czynienia z elementami mechanicznymi i ostrymi, a te również stanowią zawsze niebezpieczeństwo dla zdrowia oraz życia. Takie okulary już wielokrotnie uratowały wzrok noszącym je osobom i to zawsze, kiedy były zakładane do pracy. Najczęściej drobny pył lub opiłki nie są dostrzegalne, jednak gdyby dostały się do oka mogłyby wywołać podrażnienie lub mechanicznie uszkodzić oko. Bardziej dostrzegalne są sytuacje, w których większe odłamki wbijają się takie okulary lub gogle. Przykłady takich sytuacji można znaleźć w Internecie jako doskonałe dowody na konieczność korzystania z takich rozwiązań.

Takie okulary oraz gogle mają bardzo często nowoczesny wygląd i charakter. Dzięki temu można wykorzystać wymienne elementy obejmujących między innymi zauszniki, gumowy pasek oraz noski. Daje to szczególnie dużo możliwości w sytuacji uszkodzenia poszczególnych elementów. Można je szybko i łatwo zastąpić innymi. Dzięki temu znacznie obniża się koszty takich zestawów. Co więcej wielu producentów oferuje produkty wraz z opcjonalnymi i dodatkowymi zausznikami i opaskami gumowymi. Estetyczne i higieniczne pozwalają zachować czystość, co przekłada się również na kwestie bezpieczeństwa. W związku z tym okulary oraz gogle muszą dobrze przylegać do twarzy. W goglach wykorzystuje się w tym celu zazwyczaj gumową uszczelkę. Z kolei okulary wykorzystują w tym celu swój profil. W obu przypadkach należy zwrócić uwagę również na fakt, że drobne elementy, pył oraz opiłki mogą przedostać się do oka nie tylko od przodu oka. Unosząc się w powietrzu mogą wykorzystać i inne, często boczne krawędzie. Tym samym dobierając rozwiązania, należy zadbać i o te kwestie.

Okulary oraz gogle, jak i inne obecne na rynku rozwiązania powinny obowiązkowo spełniać normy bezpieczeństwa dla takich przedmiotów. Kluczowe jest i właściwe oznakowanie. Odnosi się to do przepisów BHP. W przypadku gogli, wspomniana norma to między innymi EN 170. Podobna norma obowiązuje w przypadku okularów chroniących wzrok. Warto jednocześnie zauważyć, że okulary mogą być wyposażone w rozmaite filtry, posiadać szkła dymne oraz antyrefleksyjne. Wszystko w zależności od ich wykorzystania.